800 ezer tábla csoki egy karácsonyfában

Minden idők legnagyobb csoki karácsonyfáját kerestük, és megtaláltuk. Tavaly épült egy tonna csokiból, magassága elérte a tíz métert.

Patrick Rogert Franciaország egyik legtehetségesebb csokoládémestereként tartják számon. Nagyon nem tévedhetnek, mert a csokiművész tavalyi rekordjával valóban egyedülállót alkotott.

Csapatával több mint egy hónapig dolgozott a gigantikus, teljes egészében csokiból készült karácsonyfán. A helyszín Patrick Rogert csokoládéműhelye volt Párizs külvárosában.

Szakértők szerint elég bonyolult volt a feladat, hiszen a vízszintes, ágas fenyőfarészeknél úgy kellett megoldaniuk az „építést”, hogy ne törjön el a nyomás miatt az alkotás.

Végül összesen egy tonna csokit használtak fel, ami 800 ezer tábla csokinak megfelelő mennyiség. A csokifát azóta darabjaira ették a jótékony vásárlók, az eladásokból befolyt összeget pedig jótékony célokra fordították.

Olcsó lesz idén karácsonykor a hal

Az éves magyar halfogyasztás mintegy 35-40 százaléka esik a karácsonyi ünnepek idejére - mondta Németh István, a Magyar Haltermelők és Halászati Vízterület-hasznosítók Szövetségének elnöke, aki szerint olcsó és széles választék lesz idén karácsonykor.

Hozzátette: ebben az évben olcsó és széles választékú lesz a karácsonyi halkínálat, a haltermelők gyakorlatilag a múlt évi árakon adják az általuk megtermelt halat.

A hal a nagy élelmiszer-áruházakban várhatóan olcsóbb, míg a piacokon némileg drágább lesz. Például a ponty kilója a hipermarketekben 500-600 forint, míg a piacokon 700-900 forint körül lehet. Erre a halra jut a magyar halfogyasztás mintegy 75 százaléka.

Jelenleg mintegy 23 ezer hektáron folyik tógazdasági haltenyésztés az országban. Magyarországon az egy főre jutó fogyasztás évente átlagosan 4,2-4,5 kilogramm feldolgozott hal, ami élősúlyban számolva több mint 5 kilogramm. Az Európai Unióban ugyanakkor az átlagos halfogyasztás ennél lényegesen magasabb, fejenként évi 22 kilogramm.


A Magyarországon megtermelt halmennyiség mintegy 65-70 százalékát belföldön értékesítik, a többit exportálják, főként az unió országaiba, például Németországba, Ausztriába, Olaszországba, Belgiumba, de visznek ki magyar halat Lengyelországba és Romániába is.


A magyar halágazat éves bruttó termelési értéke 13-13,5 milliárd forint - közölte Németh István.